czwartek, 20 grudnia 2018

Jizerka (4)


I oto doszliśmy do granicy na Izerze.

"Od co najmniej XVII wieku przez osiedle Orle przebiegała dawna Stara Droga Celna, zwana również Starą Szklarską Drogą. Był to jeden z najważniejszych traktów komunikacyjnych w Górach Izerskich. Droga prowadziła ze Szklarskiej Poręby Górnej do znanej z wydobycia kamieni szlachetnych i hutnictwa szkła wsi Jizerka. Na rzece Izerze od 1710 roku wytyczona została granica administracyjna pomiędzy austriackimi prowincjami - Czechami i Śląskiem.
Od 1742 roku, w wyniku pokoju wrocławskiego zawartego po pierwszej z wojen śląskich, Śląsk trafił spod panowania austriackiego pod rządy pruskie. Przez cały XIX i XX wiek granica prusko-austriacka była pilnie strzeżona. Z Jizerki do Karlstal można się było legalnie dostać się poprzez drewniany mostek nad rwącą Izerą.
W 1901 roku wybudowano nowy most rozporowy na Izerze. Poprzedni zniszczyła wielka powódź z 1899 roku. Nowa przeprawa była pionierskim rozwiązaniem budownictwa drogowego na terenie Śląska. Użyto bowiem do jej budowy żelbetonu, co kwalifikuje most jako wyjątkowy zabytków techniki.
Budowa żelbetonowego mostu, stworzyła możliwość dogodnego połączenia pomiędzy osadą Orle, a wsią Jizerka i znacznie podniosła atrakcyjność turystyczną tego regionu.
Po II wojnie światowej w dawnym Karstal, odtąd nazwanym Orle, powstała strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. Granica polsko-czechosłowacka z czasem stała się silnie strzeżona, w Górach Izerskich ustał praktycznie wszelki ruch turystyczny. Bezmyślnemu zniszczeniu z nieustalonych do dziś przyczyn uległa wieś Wielka Izera, uprzednio całkowicie wyludniona. Zagrodzony drutem kolczastym most na Izerze istniał nieużytkowany prawdopodobnie do 1981 roku. Został wysadzony przez oddziały Wojsk Ochrony Pogranicza. Czasem wymienia się też inne daty zniszczenia: 1979 rok lub okres stanu wojennego.
W połowie lat 90-tych XX wieku władze samorządowe Kořenova wystąpiły z inicjatywą odtworzenia przejścia granicznego przez Izerę. Dnia 15 lipca 2005 roku turystyczne przejście graniczne Orle - Jizerka zostało oddane do użytku." ***


Tak wygląda teraz.
A przy rzece, obok mostu stoi Św. Jan Nepomucen, wyrzeźbiony przez Macieja Wokana ze Szklarskiej Poręby. Pilnuje mostu. :)


Prawda, że groźny strażnik? :)


A tu już oczywiście Izera.


Idziemy pod górkę zielonym szlakiem!


A w dole Jizerka - potok.


Zaprowadzi nas do osady. :)


*** źródło cytatu

16 komentarzy:

 1. uwielbiam takie drewniane mostki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. ten Nepomucen to tak pilnuje moich dróg :) Stoi w moim rodzinnym mieście przy moście, to tak jakby stał w moich rodzinnych miejscach :)
  Wydawało mi się, że On chroni miasta przed powodzią,
  a On strzeże tajemnic
  z mostu to go zwyczajnie zrzucili
  i tak się chyba lubimy spotykać na mostach :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. On stoi też przy źródle w Harrachovie. Cos ma facet wyraźnie wspólnego z wodą. ;)

   Usuń
 3. Moja siostra była w Szklarskiej Porębie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała relacja w pieszej wędrówki, czułam się jakbym tam była. Szkoda , że śniegu brakuje.
  Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krystyna
  zapraszam do mojej strony na chwilę relaksu przed świętami http://krystynaczarnecka.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, to było lato. Ale jak chcesz śniegu, to zapodam jak skończę Jizerkę. :)

   Usuń
 5. Przy granicznym moście na Izerze byłem tylko raz (w czerwcu 2008r.). Ależ ten czas gna... :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już 10 lat! Najwyższa pora zawitac tam ponownie! :)

   Usuń