niedziela, 14 sierpnia 2016

Zwiedzamy?


Szklarska Poręba ma nie jedno muzeum, ale to najbardziej okazałe to Muzeum Karkonoskie, czyli Dom Carla i Gerharta Hauptmannów.
Muzeum mieści się przy ulicy 11 listopada, a więc w Szklarskiej Porębie Średniej. Budynek pochodzi z XIX wieku, bracia Hauptmann, oboje wybitni pisarze, kupili go w 1890 roku i przebudowali na własne potrzeby. Szybko stał się miejscem spotkań artystów. Obecnie działa tam stowarzyszenie "Nowy Młyn. Kolonia artystyczna”, które skupia artystów z Karkonoszy i Gór Izerskich i prowadzi współprace z EUROArt – federacją kolonii artystycznych, do której Szklarska Poręba została przyjęta w 2005.
Wystawy stałe? Ależ proszę bardzo: wyroby huty szkła „Józefina” w Szklarskiej Porębie, artyści Szklarskiej Poręby, szczególnie fotografowie oraz tworzący w szkle, życie i twórczość braci Hauptmann oraz malarza Wlastimira Hofmanna i artystów zwanych "Łukaszowcami" od ich patrona św. Łukasza.
Po lewej stronie zdjęcia widać fragment Parku Ducha Gór: 4,5 hektara ścieżek, okazów flory Karkonoszy i kilka tematycznych chat, np Zielarki czy Wodnika.

Dla zainteresowanych - strona Muzeum.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz