Ogłoszenie


Jestem w sanatorium.
Jeśli się uda, to posty się będą pojawiać, bo
zrobiłam zapas, więc zapraszam do oglądania.
Na Waszych blogach zaległości nadrobię po
powrocie.

niedziela, 14 sierpnia 2016

Zwiedzamy?


Szklarska Poręba ma nie jedno muzeum, ale to najbardziej okazałe to Muzeum Karkonoskie, czyli Dom Carla i Gerharta Hauptmannów.
Muzeum mieści się przy ulicy 11 listopada, a więc w Szklarskiej Porębie Średniej. Budynek pochodzi z XIX wieku, bracia Hauptmann, oboje wybitni pisarze, kupili go w 1890 roku i przebudowali na własne potrzeby. Szybko stał się miejscem spotkań artystów. Obecnie działa tam stowarzyszenie "Nowy Młyn. Kolonia artystyczna”, które skupia artystów z Karkonoszy i Gór Izerskich i prowadzi współprace z EUROArt – federacją kolonii artystycznych, do której Szklarska Poręba została przyjęta w 2005.
Wystawy stałe? Ależ proszę bardzo: wyroby huty szkła „Józefina” w Szklarskiej Porębie, artyści Szklarskiej Poręby, szczególnie fotografowie oraz tworzący w szkle, życie i twórczość braci Hauptmann oraz malarza Wlastimira Hofmanna i artystów zwanych "Łukaszowcami" od ich patrona św. Łukasza.
Po lewej stronie zdjęcia widać fragment Parku Ducha Gór: 4,5 hektara ścieżek, okazów flory Karkonoszy i kilka tematycznych chat, np Zielarki czy Wodnika.

Dla zainteresowanych - strona Muzeum.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz